LiU map

List locations

Campus US | Campus Norrköping | Campus Valla | Carl Malmsten | Vrinnevi

Campus US

Bokakademin

Building 001

Fläder Humle Kamomill Malört Vallört Bolmört Johannesört Rudbeckia

Building 830

Building 012

Building 530

Building 003

Building 462

Valthornet Trumpeten Flöjten Klarinetten Trombonen Nils Holger

Building 007

Building 006

Building 420

Kolven Mätglaset Vågen Bägaren Bunsen Pillret Lågan Öglan

Building 421

ALMEN Eken Linden Björken

Building 450

Building 511

Hasselquistsalen Mynta Kanel Papaver Salix Valeriana Timjan Digitalis Salvia Belladonna

Building 448

Antracit Dolomit Hugo Theorell Flinta Granitsalen Marmor Skiffer Glimmer Gnejs

Building 441

Building 463

Berzeliussalen Rönnen Aroma Astrakan Åkerö Cox Pomona Ingrid Marie MBUS Fröet Kotten

Building 473

Murklan Fårtickan Kantarell Karl Johan

Building 240

Tranan Birgittasalen Svalan Orren Tjädern Staren Lärkan Fasanen Ejdern

Studenthuset

Campus Norrköping

Drags

Kvarnen

Kåkenhus

K2411 K2415 K104 K23 Färgeriet K101 K102 K103 K105 K106 K21 K22 K24 K2414 K2427 K2429 K25 K501 K505 K2426 K502 K1 K2 K3 Önnesjösalen K52_bild K2511_musik K2528 K2515 K2516 K2517 K2525 K2526 K2527 K2529 K26 Utsikten K2332 K4 Turbinen Datasalar K5421 K5420_ALC Strömmen K42_drama K2509_musik K51 K4507 K4504

Spetsen

SP32 SP301 SP302 SP303 SP31 SP33 SP34 SP35 SP71 SP71E SPM41

Strykbrädan

Täppan

TP301 TP404 TP45 TP55 TP32 TP401 TP402 TP403 TP41 TP42 TP43 TP44 TP501 TP1 TP2 TP31 TP51 TP52 TP53 TP54 TP56 TP40 TP4084 TP4003 TPM55 TPM54 TPM53 TPM52 TPM51 TPM61 TPM62 TP4005 TP4004 TP5015 TP5016 TP5023 TP5022 TP5021

Kårhuset Trappan

Akademiska hus Norrköping

Kopparhammaren 2

KO104 KO105 KO106 KO107 KO108 KO109 KO110 KO201 KO202 KO301 KO101 KO103 KO102 KO12 KO121 KO122 KO123 KO22 KO23 KO221 KO25 KO24 KO3112 KOM31

Kopparhammaren 6

Kopparhammaren 7

KH103 KH102 KH101

Campus Valla

Campushallen

zzz (test)

Building G

Galaxen

GG31 GG32 GG33 GG34 GG35 GG36 G33 G31 G32 G34 G35 G36 G37

Building Key

KEY1 KG45 KY26 KG31 KG32 KG33 KG34 KG41 KG42 KG46 KY21 KY22 KY24 KY25 KY31 KY41 D208 Språklab ERP-studion IKT-studion K6 KY32 KY23 KG21 KG35 KG22 KYPC KY33 Medielabb

Building T

TEMCAS TEM21 Atlas

Building I

I207 IG10 IG11 IG12 IG13 IG14 IG15 IG16 IG17 IG20 IG21 I206

Kårallen

KÅRA

Building Origo

Building Terra

TERP TER1 TER2 TERC TERD TERE TERF TER3 TER4

Building Vallfarten

Vallfarten VAL

Zenit

Building L

Fordonslab

Akademiska hus Valla

KMC

A Building

CADA CADB CADC CADD AG22 AG21 ACAS AG24 VAL3 VAL4 VAL1 VALHALL Bifrost AG23 VAL2 AG36 AG31 AG32 AG33 AG34 A26 Studentkök hus A A23 A24 A25 A1 A2 A300 A301 Midgård 2 Alfheim Folkvang 2 FV2 Folkvang 1 FV1 Folkvang 4 FV4 Folkvang 3 FV3 AG35 A302 A303 A310 A311 A31 A32 A33 A34 A35 A36 A37 A38 Embassaden Emba Island AG261 AG262 AG263 AG264 AG265 AG266 AG267 AG268 AG269 AG270 AG271 AG341 AG342 AG343 AG344 AG345 AG346 AG347 AG348 AG349 AG350 AG351 AG352 AG354 AG353 AG355 AG356 AG357 TE-huset Idun Brage Mjölner Tor Ekosystemet Norra Ekosystemet Södra Island 2 Surtsey Nobelsalen OPTO DESI

B Building

FREJA ASGARD ASGA OLYMPEN OLYM ARCHIMEDES BL33 ARISTOTELES BL31 NOBEL BL32 DEMOKRITOS BL34 BUSSEN EGYPTEN EGYP GLAN-ROXEN GLAN GRINDEN KOMP MUX1 MUX2 MUX3 MUX4 MUXEN RT1 RT2 RT3 SOUTHFORK SOUT SYSTEMET CHARLES BABBAGE DONALD KNUTH GEORGE ACKERLOF GERARD SALTON GRACE HOPPER GREEN ROOM IISLAB Interaction Lab JOHN VON NEUMANN KENNETH ARROW MUHAMMAD AL-KHWARIZMI ROBOTLAB RONALD COASE SaS-Group Room 1 SaS-Group Room 2 SaS-Group Room 3 SU00 SU01 SU02 SU03 SU04 SU06 SU10 SU11 SU12 SU13 SU14 SU15 SU16 SU17 SU18 System Installation Tallabb SaS Thesis Room Ada Lovelace Caffe Java Science and Technology Library Tek-Nat Library HUNN-BOREN TBUS Dalton Dahlén Midgård 1 Midgård 3 Hopningspunkten Tyristorn Transistorn Dioden Resistorn Franklin Laboteket Signalen Multicore Lab CYD-poolen

C Building

T31 S26 S23 BORSSALEN R2 TINGSSALEN R6 R18 R34 R44 S19 S37 T15 U10 C2 C3 C4 COLOSSEUM P18 P34 P36 P42 R19 R22 R23 R26 R27 R35 R36 R37 R41 R42 S10 S11 S14 S15 S18 S2 S22 S27 S3 S35 S41 S6 S7 T1 T11 T19 T2 T23 T27 U1 U11 S25 U14 U15 U3 U4 U7 U2 PG1 PG2 P44 R43 RG1 RG2 RG3 SG1 U6 P26 P30 P22 C1

D Building

DG39 DG46 ANDRUM ATHENEUM ATEN D31 D33 DG31 DG33 DG35 DG37 DG41 DG42 DG43 DG44 DG47 DG48 Kråkan Svanen Sparven Skatan Storken Trasten Höken Finken Måsen Snögåsen Anden HBUS

E Building

ALAN TURING ALLEN NEWELL ALONZO CHURCH AUGUSTA ADA LOWELACE CLIFF SHAW GIS Lab HERBERT SIMON Kurt Gödel PC1 PC2 PC3 PC4 PC5 TUS Room DATORHALL Studio_IP1s Studio_IP1n

F Building

BRAHE E328 BRILLOUIN PLANCK PLAN KEPLER1 E330 KEPLER2 E331 AUGER AVOGADROS BRAVAIS BOLTZMANN E225 GALAXEN HUND JORDAN LAPLACE MOTT POISSON RÖNTGEN SCHRÖDINGER E324 FERMI Ljus B203 E236 E201 Pascal 2 C303 Kurslab E303 Basov E334 Jupiter Lab2 E335 Jupiter Lab3 E336 Jupiter Lab4 F302 Bardeen B303 Mars B304 Merkurius B305 Venus B306 Uranus H303 Saturnus Lab2 H304 Saturnus Lab3 H305 Hertz B204 Atomspektra B207 Optoelektronik E233 Röntgen2, X-Ray E240 RICHARDLAB E241 E242 E243 E244 E245 E246 E247 E248 E249 E250 H201 Optik H202 Pluto Lab1 H203 Pluto Lab2 Bethe

I:1 Building

I101 I102

I:2 Building

I204 I205

Carl Malmsten

Vrinnevi

Clinicum Vrinnevi

SIMRUM1 SIMRUM2 Återkopplingsrum Arkö Finnö Fångö Harstena